Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podřád Křikaví

Podřád: Křikaví

    • Lobošovití

    • Tyranovití

 

Lobošovití

Žijí v tropických oblastech jihovýchodní Asie a Afriky.

Jsou to podsadití ptáci se zaoblenými křídly, širokým, barevným zobákem a silnýma nohama. Všechny druhy mají nápadně zbarvené peří, zbarvení samce je odlišné od zbarvení samice.

Lobošovití obývají vlhké tropické lesy, nejsou tažní. Živí se plody, hmyzem a drobnými obratlovci.

Stavějí visuté, uzavřené hnízdo zavěšené na konci větví, které má vchod s předsíní. Dovnitř se pták dostává postranním otvorem nebo dlouhou trubkovitou chodbou.

Do této čeledi patří např. loboš dlouhoocasý.

 

Tyranovití

jsou jednou z největších ptačích čeledí, která celkem zahrnuje přes 100 rodů a více než 400 druhů pěvců.

Jsou to ptáci Nového světa, hojní v Severní i Jižní Americe, v Evropě se nevyskytují.Tyranovití tvoří různorodou čeleď ptáků různého zbarvení i velikosti. Živí se převážně hmyzem, významné rozdíly existují i ve způsobu jeho lovu - některé druhy číhají na vyvýšeném méstě, jiné jej loví v letu, pátrají po něm ve skulinách nebo hledají na zemi. Větší druhy chytají i drobné obratlovce nebo vybírají hnízda jiných ptáků, naopak někteří další tyrani jsou specializovaní na pojídání rostlin.

Žijí v trvalých párech a agresivně si brání svůj hnízdní okrsek, z nehož vyhánějí i větší ptáky. Typicky staví zavěšená hnízda zvoncovitého tvaru, jsou však známa i otevřená miskovitá hnízda a některé druhy hnízdí v dutinách stromů. Samice snáší 2 až 3 vejce.

Druhy obývající chladné oblasti jsou tažné.

Typickým druhem této čeledi je tyran královský.